Wczesna kastracja

Wczesna kastracja kotów i psów to wielce kontrowersyjny temat od wielu lat. Szczególnie w Polsce. Na zachodzie Europy oraz w innych krajach wysokorozwiniętych wczesna kastracja to normalny zabieg, wykonywany u każdego kota i psa, który nie będzie przeznaczony do dalszego rozrodu, czyli hodowlany.

W Polsce niestety jeszcze rzadko stosowany przez hodowców kotów i prawie wcale nie stosowany przez hodowców psów. Ilu lekarzy weterynarii tyle opinii na temat tego zabiegu. Hodowcy od lat spierają się, czy zabieg ten wykonywać, czy nie? Od lat krążą mity na temat szkodliwości tego zabiegu. Podkreślam - są to mity !!

W dobie zmagania się w naszym kraju z coraz większym problemem bezdomności zwierząt, hodowcy nie powinni się spierać. Powinni raczej zapoznać się z publikacjami badań przeprowadzanych od lat w innych krajach oraz podjąć w końcu męską decyzję w sprawie wczesnej kastracji / sterylizacji kociąt.

Wiemy też, że wielu z Państwa ma wątpliwości dotyczące tego zabiegu - dlatego i Państwa zachęcamy do zapoznania się z polecanymi przez nas artykułami. Część z nich jest w języku angielskim. Można je przetłumaczyć w google translatorze.

Postaramy się uzupełniać naszą biblioteczkę artykułów na ten temat, aby mieli Państwo jak najszersze spektrum wiedzy do zgłębienia na temat wczesnej kastracji.

 
Nasze kocięta, które nie są przeznaczane do dalszej hodowli, są poddawane zabiegowi wczesnej kastracji / sterylizacji po skończeniu 12 tygodni życia.


Polecane artykuły:
wczesna_kastracja_kotow/cats_early_neutering.pdf - ang
wczesna_kastracja_kotow/early_neutering_cats.pdf - ang
wczesna_kastracja_kotow/questions_about_neutering.pdf - ang
wczesna_kastracja_kotow/early_spay_neuter_article.pdf - ang
wczesna_kastracja_kotow/early_age_neutering.pdf - ang
Wczesna kastracja kotów - Ang
Kastracja kociąt - Ang

Wczesna kastracja - Akademia felinologii - PL
wczesna_kastracja_kotow/2006_04_wczesna_kastracja.pdf - PL
Kastracja kotów - artykuł na stronie hodowli CatsVanDoro

Ropne zapalenie macicy, czyli ropomacicze... coś dla zagorzałych przeciwników kastracji.

 

artykuł Pani Estery Rabiniak hodowla EstiBri*PL