O Rasie


    Osobliwą i urzekającą odmianą kotów syberyjskich jest Neva Masquerade. Nazwę tę nadano na cześć Newy - rzeki przepływającej przez Petersburg, miasta słynącego z maskarad - hucznych balów maskowych. Rodowód Neva Masquerade sięga XVII wieku. Neva jest pełnowartościowym kotem syberyjskim zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym, różni się umaszczeniem oraz kolorem oka , nevy mają niebieskie oczy o różnych odcieniach im ciemniejsze w jednolitym kolorze tym bardziej jest cenione przez hodowców.
  Neva masquerade lub "newska maskaradnaja" jest nazwą odmiany barwnej kota syberyjskiego. Nietypową nazwę nadali zrzeszeni w klubie TARC (The Aboriginal Russian Cat Club) rosyjscy hodowcy na pamiątkę słynnych petersburskich bali maskowych, odbywających się niegdyś nad brzegami rzeki Newy i  właśnie z Petersburga pochodziły pierwsze nevki a do Europy i Stanów sprowadzono je  w latach dziewięćdziesiątych. Oznaczenia  NEM wybarwiają się bardzo powoli: są to koty, które zmieniają się praktycznie przez cały czas, są to niezwykłe koty. Po syberyjskich przodkach odziedziczyły nie tylko wspaniały wygląd leśnego kota, ale również wesoły charakter i typową dla syberyjczyków inteligencję . Nevki mają charakterystyczny miły głos i są raczej "gadatliwe" lecz pod postacią typowego dla siebie "kruczenia".

 

    Koty neva masquerade  są silne i  muskularne ,mają mocne kości i mięśnie, silny kark i szeroką pierś, tułów powinien dawać wrażenie "prostokątnego", łapy powinny być sredniej  długości, mocne, powinny tworzyć prostokątną całość wraz z tułowiem. . Kotki ważą 4-6kg, waga kocurów dochodzi do 6-8 kg. Okres wzrostu wynosi u tej rasy około 3 lat. Tułów tych pięknych kotów jest wydłużony, a tylne kończyny nieco dłuższe od przednich. Łapy duże silne, ze specyficznymi pędzelkami włosów pomiędzy poduszeczkami. Głowa jest średniej wielkości, trochę dłuższa niż szersza , lekko okrągła masywna .Uszy powinny być średniej wielkości, u podstawy mocno otwarte, u samej góry zaokrąglone, powinny być skierowane lekko ku przodowi, między nimi dosyć duża odległość.Futro NEM jest półdługie, dobrze rozwinięte, bardzo gęste, włosy pod spodem nie przylegające ściśle do ciała, włosy na górze jakby nie przyjmujące wody, przy dotknięciu robią wrażenie dosyć grubych i ciężkich. Futro letnie jest wyraźnie krótsze niż zimowe. W futrze zimowym wyróżnia się dobrze owłosioną część piersiową, "kryza" i "bryczesy".